עובש בקירות: כמה זה באמת מסוכן?

עובש בקירות: כמה זה באמת מסוכן?

כשמדברים על עובש הכוונה היא לפטרייה שזקוקה לתנאי לחות כדי להתפתח ולהתקיים, לכן ברוב המקרים פטריית העובש תתפתח ותכסה שטח לח. שטח זה יכול להיות בין היתר: קיר, תקרה, מזון ועוד.

רשת הסיבים שאנו רואים כאשר הפטרייה מופיעה נקראת תפטיר (מיצליום), שטח הפנים של התפטיר גדול יחסית לנפח שלו, מה שמאפשר לפטרייה לספוג מזון ומים ביעילות גבוהה.  במקרים רבים מכיל העובש מיקוטוקסינים (רעלני פטריות) שמקושרים למחלות שעלולות להיווצר כתוצאה מחשיפה לזיהום אוויר לכן, כאשר אנשים רואים עובש הם חוששים לבריאותם.

כאן עולה השאלה "האם עובש בבית באמת יכול לסכן את בני המשפחה?", התשובה לשאלה היא שרוב הבעיות הבריאותיות שיכולות להיות תוצאה מחשיפה לעובש ייגרמו לאנשים שהמערכת החיסונית שלהם חלשה ולאנשים שסובלים מבעיות במערכת הנשימה.

מה אומרים החוקרים שבחנו את השפעתו של העובש על בריאות האדם?

מחקרים שבוצעו בארצות הברית ובחנו את הקשר בין חשיפה לעובש ובין בריאות האדם הראו שחשיפה מוגברת לעובש יכולה לגרום לאלרגיות, התעטשויות, גודש באף, ברונכיט ואסתמה. נוסף על כך, התגלה כי חשיפה מוגברת לעובש עלולה לגרום גם לפריחות וגירודים בעור. החוקרים שעסקו במחקר העריכו ש- 5% מהאוכלוסייה תסבול בשלב כלשהו בחיים מבעיות שונות במערכת הנשימה בעקבות חשיפה לעובש. העובש יכול לפגוע בבריאות גם באמצעות הפרשה של מיקוטוקסינים שהם מטבוליטים שניוניים, או במילים אחרות: תוצרי לוואי של חילוף החומרים. חשיפה לתוצרי הלוואי הללו עלולה להוביל לפגיעות נוירולוגיים. במצבים קיצוניים ונדירים ביותר, עלולה החשיפה לגרום אפילו למוות. לפני שנים הייתה הסברה שרק מספר סוגים של עובש יכולים לייצר מיקוטוקסינים, אך היום הסברה היא שבתנאים מתאימים, כל סוגי העובש יכולים לייצר מיקוטוקסינים.

מכל הידוע לנו היום על עובש בקירות, בתקרות או במזון, מתקבלת המסקנה כי העובש עלול להזיק לבריאותנו. הסכנה הגדולה של חשיפה לעובש היא הופעת אלרגיות והתפתחות של בעיות במערכת הנשימה. כפי שצוין – במקרים קיצוניים ונדירים במיוחד ההשפעה של העובש על הבריאות עלולה להיות קטלנית.

איך להיפטר מעובש? דרכים שונות לסילוק העובש בהתאם למקרה

כדי לטפל בעובש וכדי למנוע את חזרתו יש בראש ובראשונה לאבחן את הגורם שאפשר לו להיווצר. ברב המקרים עובש נוצר כתוצאה מעיבוי (לחות גבוה שנספגת בקירות) לפעמים העובש נוצר בעקבות רטיבות פעילה כתוצאה מכשל באיטום או נזילה בצנרת. במקרה של רטיבות פעילה העובש תמיד יופיע בליווי של התנפחות והתפוררות של הקיר ו/או בליווי של כתם צהוב/כתום עם גבול ברור (דומה לכתם שתן) כדי לאתר את מקור הבעיה, יש לפנות אל בעל מקצוע שמתמחה באבחון וטיפול של המקור להתפתחות העובש.

אפשר לנקות אותו בעזרת חומרים ייעודיים לחיסול עובש. את החומרים הללו אפשר לרכוש בחנויות שמוכרות חומרי בניין. יחד עם זאת, חשוב לדעת להסרת עובש לתמיד לא מספיק רק להשמיד את העובש הקיים, חייבים לעשות טיפול מונע כדי שהעובש לא יתפתח מחדש.

אם הקיר התנפח והצבע התקלף, או שיש כתם בצבע צהוב/כתום כנראה שיש מקור מים פעיל, אם זה קורה בקיר חיצוני מדובר בכשל באיטום, אם הקיר גובל עם חדר רטוב (מקלחת, מטבח, שירותים) מדובר בנזילה. במקרה זה צריך לפנות לאיש איטום או לאינסטלטור (בהתאם למה שגובל עם הקיר/תקרה) שיעצרו את הרטיבות, לאחר מכן להשתמש בשפכטל כדי לקלף את הקיר. לפני שנמשיך לתקן ולצבוע כדי שיהיה נעים לעין, חשוב להמתין לייבוש מלא של הקיר. עד שהקיר יתייבש יש לנקות את האזור באמצעות חומר ייעודי לחיסול עובש ניתן גם עם אקונומיקה. חשוב מאוד רק לאחר שהקיר התייבש, יש למלא את הקיר בשפכטל, להחליק את המקום ולצבוע אותו בצבע שעמיד בפני מים.

כאשר העובש מופיע על גבי הקיר בלי סימני המים שתוארו מדובר בעובש שנוצר כתוצאה מעיבוי – לחות שנספגת בקיר כתוצאה מהפרשי טמפרטורות.

במקרה שהעובש התפתח באמבטיה, ייתכן שהגורם שאפשר את התפתחותו הוא לחות ולכן יש לאוורר את החלל ולהקפיד לפתוח את החלון אחרי מקלחות חמות. במקרה שהעובש יעלם, יהיה ניתן לחסוך הזמנת בעל מקצוע שמומחה בטיפול ומניעת עובש לתמיד.

למה כדאי להיעזר בבעל מקצוע שמתמחה בחיסול עובש?

כל עוד ניתן למנוע הזמנת בעל מקצוע, אפשר לנסות לטפל בבעיית העובש באופן עצמאי באמצעות הדרכים שהוזכרו. יחד עם זאת, במקרים בהם הטיפול לא יצליח ובני הבית יזמינו בעל מקצוע, ייתכן שהטיפול שבוצע באופן עצמאי יקשה על בעל המקצוע לאתר את מקור הבעיה.

בכל מקרה, בעל מקצוע מיומן ידע כיצד לאתר את הגורם להיווצרות העובש, יפתור את הבעיה וימנע מהעובש לחזור. טיפול של בעל מקצוע מיומן יוכל להתבצע גם בימים גשומים כאשר לא ניתן לאוורר את החלל. עם סיום הטיפול, יעניק בעל המקצוע לבני הבית תעודת אחריות שתאפשר להם להיות רגועים ובטוחים.

טיפול נכון ומוקדם יכול למנוע נזקים גדולים ולעתים בלתי הפיכים. העובש מתחיל בקירות ויכול "להתיישב" ולהתקיים בכל פריט ריהוט שיהיה סמוך לקיר שסובל ואז לכל הפריטים המאוכסנים בו כגון ארון והבגדים שמאוכסנים בו, ספרייה והספרים וכו'. ברגע שריהוט נדבק הסיכויים להציל אותו נמוכים וברב המקרים לאחר ניסיונות כושלים להציל את הריהוט אין מנוס ונאלץ לזרוק ולהחליף בחדש.

מאמרים מומלצים
אהבתם? שתפו