כמה עובדות על עובש ושלבי התפתחותו

מה זה עובש? מהו עובש שכולם מדברים עליו? הוא שם כולל למגוון רחב של פטריות, ישנם סוגים שונים של עובש כאשר העובש נמנה בקבוצת הרעלנים הביולוגים וכן נחשבים לאחד המזהמים המטרידים ביותר ב"תסמונת הבניין החולה".

בקצרה "תסמונת הבניין החולה" (SBS  - sick building syndrome) מתייחס לזיהום אויר תוך מיבני אשר משפיע על בריאותם של אנשים השוהים ב"מבנה חולה".

במחקרים שנעשו בקרב אנשים המתלוננים על סימפטומים הקשורים לתסמונת זו דיווחו המתלוננים על הקלה בתסמינים לאחר עזיבת הבניין. סוגים שונים של עובש עלולים לתרום לתופעה.

אז מה זה עובש?

קיימים מעל 4,000 סוגי עובש כגון עובש בחדר ארונות ובמקלחות וגם עובש שחור בקירות.

מחקרים רבים הוכיחו שחשיפה לסוגים שונים של עובש בשנה הראשונה לחיים מגבירה את הסיכון לחלות באסתמה בקרב ילדים וכן בחולי אסתמה החשיפה לעובש מעוררת התקפי אסתמה חריפים.

כאבי ראש, צריבה בעיניים, עייפות, שיעול, קשיי ריכוז הם חלק קטן מתוך רשימת תסמינם אשר עלולים להיגרם כתוצאה מחשיפה ממושכת לסוגי עובש.

מי שנמצא בקבוצת סיכון הם ילדים, קשישים וכן כל מי שהמערכת החיסונית שלו חלשה.

נבגי סוגים שונים של עובש חודרים לגוף דרך דרכי הנשימה, הם מתרבים ע"י שכפול של החומר הגנטי שלהם ואינם זקוקים לשום חומר גנטי מגוף אחר, הם ניזונים ממים ולחות ויכולים להתיישב על כל משטח, כגון: ארון, ספרייה, שטיח, ספרים, בגדים ועוד.

עובש וריח של טחב בארונות לרב מתחיל להתפתח על גבי הקיר או התקרה הצמודים לארון (קראו על עובש בתקרות), העובש מתפתח ומכפיל את הנבגים שלו ואלו מקימים מושבה, בתחילה על גבי דופן הארון, לאחר מכן הצאצאים שלהם מתיישבים על הבגדים ולבסוף גם בכל המדפים של הארון.

מהו עובש? הכירו סוגי עובש

ברב המקרים הנ"ל פטריית העובש, על מגוון סוגי עובש שונים, מקבלת את המזון מהקיר בעקבות ספיגה של טיפות מים זעירות הנוצרות כאשר האויר שבחדר פולט אדי לחות בזמן שהוא מתקרר מטמפרטורה נתונה, תהליך זה נקרא עיבוי.

דוגמא להמחשה: בזמן הבישול נוצרים אדים בסיר בשל חימום הנוזלים, כאשר נרים את המכסה של הסיר תוך שניות יתקררו האדים והמכסה כולו יהיה מלא בטיפות מים.

תאוריה זו וכן אבחנה אם אכן זו הסיבה לעובש בארון ניתן לאמוד ע"י בדיקה (ישנם כמה אפשרויות). מכאן ניתן להבין את החשיבות בטיפול בעובש ומניעת עובש בהקדם! אנו מקווים שהמאמר נתן לכם מושג לגבי מה זה עובש והחשיבות שבטיפול בו.

מאמרים מומלצים
אהבתם? שתפו