עובש שחור – מה עושים עם הצרה הזו?
עובש שחור – מה עושים עם הצרה הזו?

עובש שחור – מה עושים עם הצרה הזו?

עובש הינו פטרייה והיא יכולה להיווצר בתוך הבית או מחוץ לבית ולגרום לפגיעה במראה של המבנה. העובש מתפתח בעיקר בעונת החורף  שיש הפרשי טמפרטורות בין פנים לחוץ הבית וכן בחדרים לחים שאינם מאווררים. עובש יכול להתפתח במבנים ישנים אך באותה מידה גם במבנים חדשים וחשוב לדעת שמלבד הפגיעה במראה של הבית, ישנו סיכוי לפגיעה גם בבריאות שלנו ובעיקר בבריאותם של ילדים.

אנשים שנחשפו לעובש וחלו, דיווחו על כאבי גרון, שיעול וזיהומים בדרכי הנשימה. למרות הדיווחים הללו, עוד לא קיימים מחקרים שמוכיחים שקיים קשר בין התופעות שהוזכרו ובין חשיפה לעובש. יחד עם זאת, סבורים הרופאים שהעובש מסכן את הבריאות משום שהוא פוגע באיכות האוויר.

חשיפה לעובש – איזו אוכלוסייה נמצאת בסיכון?

כאשר מדובר על עובש, האנשים שנמצאים בסיכון הם בעיקר אנשים שסובלים ממערכת חיסון ירודה  שכן לפי דעת הרופאים, כאשר מערכת החיסון חזקה היא מסוגלת להתמודד עם העובש.

מי שנמצא בקבוצות סיכון הם תינוקות ובעיקר בשנה הראשונה של חייהם, אנשים מבוגרים,

אנשים שסובלים ממחלות אוטואימוניות, אנשים שמשתמשים בסטרואידים או עוברים טיפולים כימותרפיים ובשל כך, הם עלולים לפתח זיהומים פטרייתיים. מעניין לדעת שיש אנשים שעלולים לפתח תגובות בשל מערכת חיסון שמגיבה באופן קיצוני מדי, אנשים אלו עלולים לסבול מאסתמה, דלקות בעיניים, סינוסיטיס ונזלת במידה שהם ייחשפו לעובש.

מה לעשות במקרה שהצטבר עובש בחלל הבית?

במקרה שמזהים שהצטבר עובש בחלל הבית, יש להבין מהו המקור לבעיה, כלומר – מה גרם לעובש להתפתח. בחלק מהמקרים עשוי מקור הבעיה להיות רטיבות, במקרים אלו ניקיון המקום לא יועיל משום שראשית יש לאתר את מקור הרטיבות ולטפל בה. ככלל, רב מקרי העובש אינם קשורים לרטיבות או לאיטום, רב בעיות העובש נגרמות כתוצאה מרטיבות פנימית כלומר מתהליך עיבוי אשר מתרחש בעיקר בעונת החורף עקב הפרשי טמפרטורות כלומר חם בפנים וקר בחוץ.

ניתן לטפל בעובש באמצעות אקונומיקה אך מדובר על פתרון חלקי. האקונומיקה ו/או כל חומרי הניקוי למיניהם משמידים רק את העובש שאנו רואים על גבי הקירות אבל שום חומר ניקוי לא מונע התפתחות מחדש של פטריית העובש. במקרה שלא נראים קילופים או נפיחויות בקיר, אזי מדובר בעובש שנוצר כתוצאה מעיבוי וניתן לרסס חומרים ייעודיים על האזור. ניתן למצוא תרסיסים שונים שמיועדים להשמדת עובש בחנויות שמוכרות ציוד לחומרי בניין. לאחר הריסוס יש להמתין חצי שעה.

במקרה שהקיר שנפגע מהעובש הוא קיר גבס, אסור להרטיב אותו. במקרה זה יש לקחת סמרטוט לח ובין הניגובים להקפיד לנקות אותו עם סבון כלים. בשלב הבא, יש להמתין 24 שעות עד לייבוש מלא. אחרי שהקיר יבש לגמרי, יש להניח עליו חומר מקשר ולצבוע אותו בצבע נגד עובש.

במקרה שקיר הגבס הרקיב, יש לחתוך את האזור הנגוע ולהחליף אותו בחתיכת גבס חדשה.

הפתרון הטוב ביותר – מניעת התפתחות העובש

טיפול מונע לעובש הוא הטיפול הטוב ביותר. כדי להפחית היווצרות עובש יש לאוורר את הבית ובמיוחד את חדרי האמבטיה. אך חשוב לדעת  שאת סיבת הנוכחות של עובש יש לאתר ולטפל כי אחרת כל זמן שיש תנאי גידול לפטריית העובש היא תתפתח מחדש.

להשמיד את העובש בעזרת חברה מקצועית

בכל מקרה של עובש בבית רצוי מאוד לפנות אל בעלי מקצוע שמתמחים בטיפול בעובש.

ככל שנקדים לטפל בעובש כראוי כך נמזער נזקים עתידיים שלעיתים עלולים להיות בלתי הפיכים. חברה מקצועית שמתמחה בתחום תאבחן את מקור העובש, תסלק את המטרד, תמנע את חזרתו, תשיב את הקירות והתקרות שנפגעו מהעובש למצב תקין ותאפשר לבני הבית לנשום לרווחה למשך שנים רבות.

חברה מקצועית תוכל להסיר את העובש גם בימים גשומים בהם לא ניתן לפתוח את חלונות הבית ולאוורר את החדרים. מעבר לזאת, תספק החברה תעודת אחריות ובכך תבטיח לבני הבית שקט נפשי.