תנאים להתפתחות עובש?

מה הן הסיבות להתפתחות עובש? רבים שואלים - כאשר מדובר על תנאים להתפתחות עובש, הכי נכון לומר שעובש מתחיל להתפתח במקום רטוב שבו המים "עומדים" לפחות מספר ימים. נכון כולם יודעים שהעובש מתפתח גם באזורים לחים.

אז רק למען דיוק המידע שהעביר לכם, לחות היא מידת הרטיבות שנמצאת באויר. בזה אסכם את נושא הלחות ולא אכנס להסבר מפורט ומיותר בנושא.

הסיבה לכך שחשוב להבין את המידע הנ"ל תובהר  בהמשך. *עובש נוצר מרטיבות.

תנאים להתפתחות עובש
תנאים להתפתחות עובש

תנאים להתפתחות עובש - סוגי רטיבויות

  • נזילה בצנרת
  • חדירת מים חיצונית בשל כשל באיטום

חדירת מים הנקראת עלייה קפילארית לסעיף זה יש כמה סיבות אפשריות:

א. לעיתים במהלך הבנייה בשל מחסור בזמן או בשל חוסר ידע ופיקוח נכון , מרצפים את המבנה לפני שהחול הספיק להתייבש.

ב. מאחר ואין איטום מתחת לריצוף הבית כמו שנהוג לעשות בחדרי אמבטיה אזי שכל בית שסבל מהצפה כלשהי כמו למשל פיצוץ  בצנרת רב הסיכויים שהמים חדרו אל מתחת לריצוף והרטיבו את החול.

ג. נזילה בצנרת הקיימת בצינורות שמתחת לריצוף – לא תמיד נזילה היא "פיצוץ" בצנרת לעיתים קיים חור קטן בגודל של סיכה בצינור אחד, במקרה כזה הרטיבות לא תראה בעין כמו במקרה של "פיצוץ" בצנרת המאפשר לראות שלולית של מים, ועד שנוכל להבחין (אם בכלל) בסימני מים שעולים מהריצוף כל קירות הבית יסבלו מעלייה קפילארית כי כמו כל חומר במצב צבירה נוזל גם המים מתפשטים וזורמים, הם אינם נשארים במקום.

ד. עוד תנאים להתפתחות עובש? במבנה צמוד קרקע חדירת מים בשל כשל באיטום חיצוני גם תגרום לעלייה קפילארית ובמקרה כזה לאחר שהאיטום החיצוני תוקן יתכן שהמים חדרו גם לחול שמתחת לריצוף שבתוך הבית, לכן על מנת להבטיח שהקירות לא יתנפחו גם לאחר תיקון האיטום מומלץ לבצע בדיקת לחות לחול.

עיבוי - רטיבות הנוצרת במקומות לחים נפוץ בעיקר במקלחות, ממ"דים, מרתפים, חדרי ארונות או כל מקום סגור ללא אפשרות אוורור המאפשר לחלק מאדי הלחות להיפלט החוצה. לפני שאמשיך אציין שסוג הרטיבות הנ"ל עלולה להיווצר גם בחדרים מאווררים.

חוץ מהנושא של תנאים להתפתחות עובש, אולי יעניין אותך גם:

מאמרים מומלצים
אהבתם? שתפו