עובש ורטיבות בקירות - הקשר בין רטיבות להתפתחות העובש

קיימות כמה סיבות להתהוות הפטרייה, למעשה כל הסיבות בסופו של דבר, מובילות לכך שרטיבות בקירות ללא יכולת להתייבש יוצרים מצע מצוין ובונים בית גידול אידאלי ומספקים לפטרייה המון מזון כדי להמשיך לגדול ולהתרבות.

  1. הסיבה הראשונה אשר נקראת עליה קפילרית ויכולה להיגרם משתי סיבות אחד שהאיטום לקוי והשנייה כאשר ריצפו מעל אדמה רטובה, בשני המקרים יופיע העובש בחלקו התחתון של הקיר (מעל הפנלים) וילווה בהתקלפות של הצבע והתנפחות של הטיח, במקרה כזה הפתרון הוא לבצע איטום חיצוני בקירות ו/או ליבש את האדמה שמתחת לריצוף.

  2. הסיבה השנייה יכולה להיות מפיצוץ בצנרת של הדירה הסובלת או מהשכן, בשני המקרים במקרה של נזילה בין אם הנזילה נראית לעיין ובין אם לא, גם כאן הצבע יתקלף והטיח יתנפח. הפתרון הראשוני הוא לוודא שהנזילה אכן תוקנה, לנקות את העובש (אפשר עם אקונומיקה) לגרד את הטיח שהתנפח ורק לאחר שהקירות התייבשו היטב לבצע תיקוני שפכטל ולצבוע בצבע רגיל או בצבע נגד עובש, בדרך כלל במקרה כזה ובתנאי שבוצעו כל השלבים העובש בקיר לא יחזור.

  3. הסיבה השלישית והקשה לפתרון בארץ היא בעיית העיבוי למעשה כאשר הבידוד הטרמי לקוי קירות הבית סופגים את אדי המים הנמצאים באוויר, בידוד טרמי בבית בנוי הוא לא תמיד בר ביצוע וכן לא מבטיח פתרון לבעיה מאחר שעלול להיווצר מצב של לחץ הידרו סטטי (נוזל הנמצא במצב סטטי של מנוחה) האדים חודרים לקיר ומגיעים לאזור טמפרטורה נמוכה, שם האדים מתעבים ויוצרים רטיבות ואז כאשר הלחות תרד או שהחדר יתחמם בשלב מסוים טיפות הלחות שבאוויר יתאדו החוצה והרטיבות תיפלט מהקיר לתוך החדר. כאשר ההתעבות נמשכת הרבה זמן הקיר כולו יהיה ספוג מים ויספק לעובש בית חם ומזון זמין להתפתחות והיווצרות של נבגים. הפתרון במקרה כזה הוא ציפוי ה BIORID של חברת KEFA שטח הפנים העצום של הצבע גורם להאצת תהליך הייבוש של הקירות בעשרות מונים ומותיר את המשטח יבש.

קראו עוד על - תנאים להתפתחות עובש

מאמרים מומלצים
אהבתם? שתפו