עובש במרפסת סגורה – איך זה קרה גם לכם?

אחד המיתוסים הגדולים ביותר ששמענו עליהם, הוא שבמרפסות לא יכולים לצוץ להם עובשים. הטיעון? מאחר ומדובר על חלל פתוח הנהנה מאוורור דרך קבע, אין כל סיכוי לעובשים לבסס לעצמם מקום להתפתח בו. שאננות היא כנראה המכשול הגדול ביותר בדרך לטיפול בעובשים, וחשוב שגם אתם תדעו: עובשים יכולים בהחלט להופיע – גם במרפסות פתוחות וגם במרפסות סגורות.

מהי מרפסת סגורה? מרפסת שכזו יכולה להיות מרפסת שמש שנסגרה, מרפסת שירות או מרפסות של מסעדות לדוגמא עם סגירת חורף זמנית. העובשים שמופיעים במטבחים ובחדרי רחצה הם אותם העובשים שיכולים להופיע גם על קירות המרפסת שלכם. הנזקים הם אותם הנזקים, חוסר הנוחות זהה וכך גם דרכי הטיפול.

"עובש במרפסת? אני לא מבין איך זה קורה"

אתם שואלים, אנחנו עונים! ואכן, קשה לתפוש איך עובשים מתפתחים בסביבה של מרפסת. עם זאת, חשוב להבין שני דברים: מרפסת סגורה מטבע הדברים לא נהנית מזרימה קבועה ונרחבת של אוויר. שנית, גם מרפסות פתוחות לחלוטין סופגות אדים ונוזלים בצורה טבעית ביותר בימים גשומים. כל עוד הקירות צבועים בצבעים מתאימים המתאימים לחללי חוץ, הרי שהסבירות להתפתחות העובשים נמוכה יותר.

עם זאת, במידה ומדובר על חללים שלא מתוחזקים בהתאמה לסביבץ חוץ, הרי שפוטנציאל הופעת העובשים גדל משמעותית. כמו בכל חלל, סיבת היווצרות העובשים נעוצה בתהליך העיבוי שכולל בתוכו אדים וספיגתם אל הקירות. אותם אדים שהינם תוצר של אוויר שמתקרר, הופכים בהמשך למים שנספגים לקירות. הבעיה במרפסות סגורות היא שלא תמיד מייחסים להם תכונות של "חלל חוץ", וכך הם לא מטופלים בהתאם. לא משנה מהו סוג החלל: כל עוד נספגים אדים לקיר – ישנה סביבה פורייה לעובשים להתפתח.

"נו מה הבעיה? אני מאוורר את המרפסת והכל טוב"

אז זהו, שהבעיה לא נעלמת. מרפסות סגורות כמעט תמיד ניתן לאוורר, אך אין זה אומר שזהו פתרון על. אוורור חיוני וחשוב ומומלץ מאד לעשות זאת. כן חשוב לדעת כי אין לצפות מאוורור שכזה לניסים ולנפלאות, פשוט מאחר וכך לא מעלימים את האדים, אלא רק תורמים בהפחתת והאטת קצת התפתחות העובשים. אם ישנה תכונה בולטת מאד של העובשים, הרי שהיא חוסר הפינוק. הם לא דורשים מדי על מנת להתפתח ולגדול – אלא רק סביבה לחה. לכן, כל עוד יהיו בחלל אדים (מה שסביר שיקרה גם לאחר אוורור), הם נמצאים בתהליך תמידי של התפתחות.

טעויות נפוצות בטיפול שלכם בעובש:

קל מאד לזהות עובשים: הם לא מתביישים להפגין נוכחות והם יופיעו בתור כתמים בצבעי אפור/שחור/ירוק. דרך נוספת לזהות עובשים היא באמצעות הריח העז שיקשה עליכם מאד לנשום. שימו לב: טיפול מיידי שלכם בעובש מצטייר בעבורכם כפעולה הכרחית. בפועל, טיפול פזיז מבלי שהוא מבוסס על הבנה באופי העובשים ודרך הטיפול בהם, רק ירחיב את היקף הנזקים.

מה אסור לעשות בעת שמטפלים בעובשים?

  • ראשית, הימנעו מהסרת פני העובש. מאחר ופטריית העובש היא משהו חי, היא לא נעלמת כך מעצמה. התעופפו להם עובשים באוויר? הם פשוט יתמקמו במקום אחר בחלל. 
  • שנית, אין לצבוע קיר או ליישם עליו חיפוי מכל סוג מבלי שהעובש טופל. יש לשלול את הסביבה הלחה מהעובשים, ובעת שצובעים את הקיר או מיישמים עליו חיפוי, מעצימים את אותה סביבה וכך העובשים מתפתחים בקצב מהיר יותר.

אל תרימו ידיים! אנו נוכל לטפל בעובשים בדרך יסודית ומקצועית, תוך מניעת סבב העובשים הבא. דברו איתנו עוד היום!

מאמרים מומלצים
אהבתם? שתפו