נזקי עובש - כל מה שאתם צריכים לדעת עליהם

בוקר שהיה אמור להיות "עוד בוקר שגרתי", הפך לבוקר שבו הבחנתם לראשונה בכתמי עובש על הקיר. לרוב, תחושות החלחלה והבהלה מהעובש, נובעות מהפגיעה החזותית הניכרת על הקירות והתקרה שבבית. מעבר לפגיעה האסתטית שהיא אכן משמעותית, חשוב לדעת כי הנזקים מגלמים בתוכם פונטציאל ממשי לנזקים בריאותיים. אם ישנו דבר שאין לדחות את הטיפול בו, הרי שהוא הטיפול בעובשים. 

טיפול מיידי בעובשים – מדוע? מסיבה פשוטה למדי: העובשים אינם כתם סטטי, אלא שהם נוטים להתפתח ולגדול. קצב גדילתם? מהר משתוכלו לדמיין. גם אם כעת אתם מבחינים בכתמים קטנים, בהדרגה הם מתפתחים וחולשים על אזורים נרחבים יותר. אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו לטיפול איכותי וממוקד בעובשים, בסיומו נעניק לכם תעודת אחריות על הטיפול שלנו.

איך הפגיעה האסתטית באה לידי ביטוי?

הבטן הרכה של המון אנשים היא הפגיעה האסתטית הניכרת על הקירות והתקרה. מדוע? משום שתחילה, נזקי עובש יבואו לידי ביטוי אך ורק במימד החזותי, ורק בהדרגה וככל שהחשיפה תהיה ממושכת יותר, יהיה ניתן לחוש (ובתקווה שלא), בנזקים המשפיעים על הבריאות (קרא עוד על הנזק הבריאותי שבעובש בקירות). איך העובשים פוגעים באסתטיקה בבית?

  • תחילה, תזהו כתמים קטנים בצבע צהבהב/חום בהמשך אפור עד שחור ירוק
  • בהמשך, הכתמים יתרחבו והעובש יתחיל להתפשט לאזורים נרחבים יותר
  • ללא טיפול בעובשים, העובש גם עלול לעבור לפרטי ריהוט בבית ושם הקושי לטפל ולעיתים אפילו לא ניתן.

עובשים – עד כמה הם מזיקים לבריאות?

הדרך הטובה ביותר להשיב על השאלה הזו, היא פשוט לומר כי אין בעובשים כל תכלית חיובית. חשיפה לעובשים לא מומלצת לאיש, ובטח שלא לאוכלוסיות הנחשבות אוכלוסיות רגישות כדוגמת תינוקות וילדים, נשים הריוניות, בני הגיל השלישי, אנשים שסובלים מאסתמה ואנשים שהמערכת החיסונית שלהם חלשה. רבים סבורים כי רק חשיפה ממושכת של חודשים ושנים, מגלמת בתוכה פוטנציאל לפגיעה בבריאות.

קיימים סוגי עובש שונים ובפועל, גם חשיפה קצרה מאד יכולה לגרום לפגיעה בריאותית. הדרך הטובה ביותר להמחיש זאת, היא פשוט לשהות כמה דקות בחדר בו ישנם כתמי עובשים על הקירות. הריח החריף יקשה על הנשימה, וכך אתם עלולים לחוש מחנק וצורך מיידי לצאת מהחדר. סימפטומים נוספים שאתם עתידים לחוות בעקבות חשיפה לעובשים:

  • שיעול
  • גרד
  • דלקות

זוהי רק דוגמא קטנה המעידה על הנזקים לטווח הקצר, ועד כמה עובשים יכולים לשבש את שגרת חייכם. כמו כן, ישנם זנים של עובשים רעילים שעלולים לגרום לנזקים משמעותיים יותר כדוגמת עייפות כרונית. בעובשים לא משחקים, מטפלים!

הקשר בין נזקי עובש ופגיעה בערך הנכס שלכם

אולי זהו לא הדבר הראשון שתחשבו עליו, אך בהחלט שכדאי לקחת אותו בחשבון. גם אם אתם מתגוררים בנכס וגם אם אתם משכירים אותו, נזקי עובשים פוגעים באופן ישיר בערכו על הנכס. דמיינו לעצמכם סיטואציה, בה אתם מעוניינים להשכיר או למכור את הנכס שלכם. בעת שתציגו אותו למתעניינים, כתמי העובשים ירתיעו וישקפו את הנכס כמוזנח, לא אטרקטיבי וככזה שלא עונה על הצורך בביטחון. 4 קירות שנוכחות ממושכת בהם עלולה לגרום לפגיעה בבריאות – יהיה לכם קשה מאד למכור. 

"אני יכול להתמודד עם נזקי עובש לבד. צביעה פותרת הכל!"

לצבוע את הקירות מבלי לטפל בהם, זה אולי הדבר הכי פחות מומלץ שתוכלו לעשות. אפשר לדמות את העובשים כפצע עמוק ומדמם שמכסים בפלסטר. מובן כי אין זו דרך טיפול ראויה, וב"פצע" נדרש טיפול מעמיק ויסודי יותר – כזה שיאפשר החלמה מלאה. צביעת הקירות רק מעלימה את העובשים מפני השטח. דומה הדבר עם קילופי העובשים – הם לא פותרים את הבעיה, אלא רק יוצרים אשליה כאילו ונפטרתם מהם.

אז מה כן יש לעשות?  יש לשים דגש לא רק על הטיפול אלא גם על המניעה, שהיא בעצם עיקר הטיפול בעובש. אנחנו רוצים למנוע את התפתחותו מחדש. בגדול אכן כל אחד יכול להשמיד את העובשים בכל מיני דרכים שונות וכולן טובות ויעילות בצורה כזאת או אחרת, ההבדל נעוץ בטיפול שמונע את המשך ההתפתחות. כל עוד פטריית העובש מקבלת את אספקת המזון שלה היא תמשיך להתפתח ולהתפשט. לנו כחברה המתמחה במניעה וטיפול יש את הכלים הנדרשים לטפל בשורש הבעיה. אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו! אנו מתחייבים לשים סוף לבעיית העובשים שמטרידה אתכם, ולהעניק לכם אחריות מלאה על הטיפול שלנו.

מאמרים מומלצים
אהבתם? שתפו