מיתוסים נפוצים על עובשים – הכירו גם אתם

הסרת כתמי עובש מהתקרה – מה חשוב לדעת?

שום דבר לא יכול להכין אתכם לרגע שבו תגלו כי על קירות הבית האהוב שלכם, ישנם כתמים של עובש. למרות שנדמה לכם כי אתם יודעים לא מעט על עובשים, סביר כי חלק לא מבוטל מאותו ידע רב שהספקתם לרכוש, הוא לא אחר מאשר מיתוסים ואגדות אורבניות שמופצים כבר שנים רבות.

בעת שאתם מאמינים למיתוסים, הרי שאתם לא יכולים באמת לפעול כנגד הבעיה, אתם נצמדים לשיטות שמנקות עובש ושאינן מעלימות אותו ובעיקר: אתם חיים לצד עובשים שלא פוגעים רק בקירות הבית שלכם, אלא גם בכם. לפניכם, המיתוסים הנפוצים ביותר באשר לעובשים:

1.העובש הינו תוצר של נזילה או רטיבות

אם היה צריך להכתיר את "מיתוס המיתוסים", אין כל ספק כי מיתוס זה היה עולה על פודיום המנצחים. רבים סבורים כי העובש הוא תוצר ישיר של בעיות הקשורות לנזילות ורטיבות. חשוב לציין כי אכן ישנו סיכוי שאלו יגרמו לעובש, אך במרבית המקרים מקור הבעיה הוא תהליך העיבוי. בעת שמבינים מהי בעיית השורש, קל יותר לטפל בסימפטום שצף בסופו של דבר – העובש.

תהליך העיבוי הוא תהליך פיסיקלי שבו הגז הופך לנוזל. אז איך נוצר העובש בפועל?

כדי להבין את התהליך נשתמש במקלחת כדוגמא (המקום היחיד שניתן לראות את התהליך בעין) לאחר מקלחת חמה נבחין באדים שמכסים את המראה והקרמיקה. בתום המקלחת וכשהאוויר מתחיל להתקרר, אותם אדים (בהדרגה) יהפכו למים. אותו תהליך בדיוק קורה גם על גבי התקרה והקירות שאינם מחופים בקרמיקה. ההבדל הוא: המראה והקרמיקה אלו חומרים שאינם סופגים לכן נראה את המים זולגים ומעצם היותם חומרים לא סופגים הם לא ישמשו כמצע גידול לפטריית העובש וגם אם תבחינו בעובש על גבי חומרים אלו אין ממה לחשוש כי זה רק מלמעלה וניקוי במקרה זה מספיק.

לעומת זאת התקרה והקירות שלא מחופשים בחומרים אלו סופגים את טיפות המים שנוצרו (מהאדים שהתקררו) ולכן לא תראו את המים כמו במראה ובקרמיקה אך כעבור זמן העובש יתחיל להתפתח.

2."מאווררים את החלל ונמנעים מעובשים אחת ולתמיד"

אז זהו, שזה לא ממש נכון. אלו מכם שרוצים להיפטר מהעובשים פעם אחת ולתמיד, צריכים להבין כי אוורור החלל אינו מספיק. הדרך הטובה ביותר להבין מדוע אוורור החלל אינו באמת יעיל, היא פשוט לנסות ולפתוח את חלון חדר הרחצה במקלחת הבאה שלכם: כמות האדים אולי תהיה פחות גדולה, אך עדיין תהיה כמות אדים לא מבוטלת שתהפוך בהמשך למים. במילים אחרות? תהליך העיבוי אמנם יתבצע בהיקפים קטנים יותר, אך עדיין ישנו חשש ממשי להתפתחות עובש באמבטיה ופטריות עובשים.

כן חשוב לדעת כי אוורור החלל מומלץ בכל מקרה, וללא קשר להיווצרותם של עובשים או לא. בעת שהחלל אטום לחלוטין, הרי שמתבססת לה סביבה לחה עוד יותר שמאיצה את התפתחותם.

עובש בחדר האמבטיה

3."זה בסך הכל עובש, עושים חיפוי ונגמר הסיפור"

אחת הטעויות הנפוצות ביותר היא לבצע חיפוי על קיר עם עובש ולהאמין כי כאן הסתיימה לה הסאגה. אם זה על תקרת המקלחת שלכם יש עובש והחלטתם לעשות הנמכת גבס? על קיר המטבח ישנם כתמים עיקשים של עובשים והחלטתם להסוות אותם עם חיפוי עץ? לא ניתן לבצע חיפוי לפני שמטפלים במקור הגורם לבעיית העובש. במקרה שכזה, החיפוי רק מסתיר את העובש ולא באמת פותר אותו.

המשמעות היא שתחת החיפוי, ממשיכה להתפתח לה הפטרייה. במידה רבה, החיפוי שתיישמו רק יזיק מאחר ונוצרים להם אדים בין הקיר שסובל מעובש ובין החיפוי. הסביבה הלחה והאטומה רק תומכת את התפתחות העובשים, כך שאתם מכניסים את עצמכם אל מעגל צרות בלתי נגמר. גם אם לכאורה הפתרון האסתטי בדמות החיפוי משקיט אתכם, דעו כי מתחתיו העובש רק הולך וגדל.

4.עובש רק מייצר פגם חזותי, הוא לא פוגע בבריאות

לא נכון! העובשים אמנם פוגעים בכם תחילה במקום הרגשי ביותר, עם ההבנה כי קירות הבית שלכם מייצרים נראות מוזנחת במקום נראות הרמונית. עם זאת, חשוב לדעת כי העובשים פוגעים בבריאות בצורה ישירה, כאשר אלו שנפגעים תחילה הם אנשים מבוגרים, תינוקות וילדים, נשים בהריון ואנשים הסובלים מלכתחילה מקשיי נשימה. העובש המדאיג ביותר הוא העובש השחור, שיש לטפלו במהירות על ידי גורם מוסמך.

מאמרים מומלצים
אהבתם? שתפו