מה זה עיבוי ואיך זה קשור לרטיבות בקירות?

אתחיל בהסבר קצר ופשוט לתהליך העיבוי המשפיע על הצטברות רטיבות בקיר. עיבוי זהו תהליך פיסיקלי שבו גז הופך לנוזל.

ואיך הוא קשור אלינו? האויר סביבנו מכיל אדי לחות (גז) כאשר האויר מתקרר מטמפרטורה נתונה הוא משחרר את אדי הלחות שהוא לא יכול לשאת יותר , אדים אלו הופכים לטיפות מים.

תהליך העיבוי קיים והוא זה שגורם לרטיבות בקירות או רטיבות בתקרה ואין אפשרות למנוע אותו! אכן זו המציאות , חוקי הטבע חזקים וצריך ללכת עם הטבע ולא נגדו!

את אדי הלחות וכן את התהליך שבו הם הופכים לטיפות מים (עיבוי) ובהמשך לרטיבות בקיר, לא ניתן לראות בעין, אבל ישנו מקום אחד שבו הוא כן נראה לעין ושם ניתן להבין אותו. המקום הזה זה המקלחת , כאשר אנחנו מסיימים להתקלח אנו רואים את אדי הלחות שהתיישבו על גבי המראה והקרמיקה כאשר אלו יהפכו צבעם ללבן , לאחר זמן קצר נראה את הלובן הזה מתמלא ב"שבילים" ולאחר מכן המראה והקרמיקה יתמלאו בטיפות מים.

למעשה תהליך העיבוי נפוץ יותר בימי החורף הקרים וכן עוד יותר בימים הגשומים וזה בגלל  שבימים אלו האויר שנמצא בתוך הבית מתקרר בצורה משמעותית ופולט כמות גדולה של אדים שהופכים לטיפות מים וכתוצאה מכך גורמת לרטיבות בתקרה או לרטיבות בקיר.

מי מאתנו לא התנסה  בנשיפה  של אויר חם על גבי משקפיים כדי לנקות את העדשה כשאין באיזור ספרי לניקוי העדשות, או כדי לנקות כתם קטן במראה. למעשה נשיפת האויר שאנו נושפים תמיד יהיה חם יותר מהאויר שסביבנו וכך אנו יוצרים עיבוי באותה נקודה שבה נשפנו אויר חם לחלל עם אויר שהוא פחות חם. בימים הקרים נוכל להבחין באדים אלו לא רק כאשר הם "נתקעים על משטח שאינו סופג אלה נוכל לראותם גם סתם כך באויר, מי מאתנו לא השתמש באויר זה כדי לחמם את הידיים בחורף ואז החל לשחק ולהתפאר מתופעת הטבע המדהימה והמעניינת אשר ניתן לראותה בעין רק במקרים קיצוניים.

כאשר יש לחות תמיד תהיה רטיבות בקירות וזה משום שאדי לחות תמיד יהפכו לטיפות מים. מכאן ניתן להבין את העובדה שלחות היא בעצם מידת הרטיבות שנמצאת באויר.

מאחר ומדובר רק בטיפות מים ולא בזרם מים הרטיבות שתיווצר תהיה איטית אבל כאשר רמת העיבוי גבוהה כשהפרשי הטמפרטורות קיצוניות אזי כמות של טיפות המים האלה תהיה גדולה יותר, הרטיבות בקיר תהיה גדולה יותר ואז כל המשפחה והמכרים  של נבגי העובש מארגנים מסיבה איכותית ועשירה שבה כולם שוברים דיאטה ,נכנסים למתקפת בולמוס שעוזרת להם להתרחב ולהתפרס על כל שטח שמתחשק להם.

במקרה של מבנים הסובלים מרטיבות בקירות או רטיבות בתקרה מופיע עובש שנוצר מעיבוי אוורור אינו יכול לפתור את הבעיה אלה רק להקל ולהאט את קצב התפתחותו של העובש. וזה משום שקירות שבהם מופיע עובש הם קירות עם רטיבות אשר סופגים את מי העיבוי ולא עברו טיפול מניעתי ימשיכו לספוג את מי העיבוי העניין הוא שכאשר ישנה אפשרות לאוורר רק חלק מהאדים יפלטו החוצה אבל האדים שלא יצאו החוצה יהפכו לטיפות מים ואלו ייספגו בקיר. למעשה אוורור טוב מספק כמות קטנה יותר של מזון לעובש ולכן העובש יתפתח אבל לאט יותר.

 

כמו בכל דבר, כדי לטפל ולפתור את בעיית הרטיבות בקירות רטיבות בתקרהבצורה יעילה ויסודית שתבטיח שבעיה זו לא תחזור כך גם במקרה שבו התגלה עובש. צריך לאבחן את מקור הבעיה אשר במקרה זה הוא מקור מים שאינו רצוי, תחילה יש לאתר את מקור המים ו"לסתום" אותו ,לאחר מכן לייבש כל איזור אשר נרטב( לא חל על רטיבות שנוצרה מעיבוי) ורק לאחר מכן מטפלים בעובש ע"י השמדה וצביעה בחומרים מעכבי עובש במידת הצורך.

*רטיבות בתקרה הנוצרת כתוצאה מעיבוי לא ניתן לייבש בעזרת יבשנים מאחר ורטיבות זו קיימת כל הזמן, הטמפרטורה לעולם לא תהיה קבועה!