מהם הגורמים להתפתחות פטריות עובש במבנים?

קירות המבנה יוצרים את התחימה בין החלל החיצוני ובין החלל הפרטי – זה השייך לכם. קירות המבנה מעניקים לכם הגנה, מייצרים עבורכם סביבה אידיאלית של פרטיות ואפילו תורמים לנראות העיצובית של פנים החלל. מה קורה בעת שאתם מזהים כתמים של עובשים ושל פטריות על הקירות? ברור לכם כי מדובר על סימפטום שאין להישאר אדישים אליו, ויש לטפל בו במהירות האפשרית.

עוד הרבה לפני שמנסים לחקור ולברר מה גרם לאותם כתמי פטריות עובש מעוררי חלחלה לצוץ על הקירות שלכם, חשוב להבין דבר חשוב: דחיית הטיפול בהם היא הדבר הנורא ביותר שתוכלו לעשות. רבים סבורים כי עובשים ופטריות הם פשוט כתמים. בפועל פטריות עובש הם אורגניזם "חי ובועט", שלא יעלם כך מעצמו, אלא ליהפך! טפלו מיידית בעובשים ובפטריות, רגע לפני שתזהו כתמים נוספים על הקירות, על התקרה ועל הרצפה. 

פטריות עובש

לחות ועיבוי – מה חשוב לדעת?

מה חשוב לדעת? מאחר ופטריות ועובשים הם דברים חיים, הרי שחשוב תחילה להתמקד בשאלה: אילו תנאי מחייה הם האידיאלים ביותר עבורם? התשובה היא סביבה לחה ורטובה, גורם הנמצא ללא ספק בראש הרשימה לתנאים להתפתחות עובש. לכן, כשאתם פונים לטפל בסוגיה זו, חשוב להתמקד תחילה בשאלת הלחות, איך ניתן לצמצם אותה וכך להפחית את הסיכוי להתרבות עובשים ופטריות.

בהקשר זה חשוב לציין את תהליך העיבוי הטבעי, בשמו הלועזי קונדנסציה והוא תהליך הפיכת אדי מים באוויר ממצב של גז לנוזל. 

"כשאני מזהה פטריות עובש, אני פשוט מנקה ומעיף אותן"

אם ישנו עולם שסובל מאגדות אורבניות ואלפי מיתוסים, הרי שהוא העולם של העובשים והפטריות. לעתים, הטיפול המיידי על ידכם, מייצר נזקים שאתם לא מצליחים אפילו להעלות על דעתכם. האופי של הפטריה הוא אופי חי והוא ניזון גם מהאוויר. המשמעות די פשוטה: בעת שאתם מנסים לגרד פטריות ועובשים מהקיר או עובש מתקרה, אתם לא באמת מעלימים אותם – אלא פשוט מפזרים אותם בחלל ומעתיקים את מקום מגוריהם מנקודה אחת לאחרת.

הדרך שדרכה קל להבין את אופי הפעולה של הפטריות והעובשים, היא באמצעות אבק: נסו לטאטא משטח מאובק מאד. הרי שבעת הניסיון להיפטר מהאבק, תבחינו כי הוא מתפזר לו באוויר בצורה שקשה מאד לשלוט עליה. דומה הדבר עם העובשים והפטריות: הם נמצאים בחלל והסרה שטחית ולא מבוקרת שלהם, לא באמת מסלקת אותם או פוגעת בתנאים להתפתחות עובש מחודשת בעתיד.

העובש מסוכן לבריאות, פעלו בהקדם האפשרי

ישנם אלו שהפגיעה החזותית בקירות מספיקה להם על מנת לטפל מיידית בעובשים ובפטריות עם מסיר עובש. לעתים, ישנם אלו שזקוקים למוטיבציה נוספת על מנת לפעול מיידית. אם ידעתם וגם אם לא, העובשים מזיקים לבריאות. תחילה, ישנם סימפטומים שטחיים כביכול בדמות אלרגיות, התעטשות ופריחות. עם זאת, ככל שהשהות בחלל ממושכת יותר וישנה חשיפה נרחבת יותר, כך גם הסיכון עולה. 

רבים סבורים כי רק אוכלוסיות רגישות (תינוקות, הריוניות, אנשים מבוגרים), חשופים לנזקי העובשים. בפועל, כל אדם, גם זה בעל המערכת החיסונית החזקה ביותר, חשוף לנזקי העובש והפטריות. טפלו בהם מיידית! 

אז איך בכלל תזהו עובשים ופטריות?

ממבט על הקיר, אתם מבינים שישנה בעיה, אך לא יודעים להגדיר אותה. כשאתם מביטים על הקירות, כל שאתם אמורים לראות הוא קירות לבנים (או קירות בצבע אחר בהתאם לצבע הנבחר על ידכם). כל כתם כבר הופך חשוד פוטנציאלי שיש לבדוק אותו לעומק - האם מתקיימים התנאים להתפתחות עובש על הקיר שלכם? איך תוכלו גם אתם להבין כי דבר אינו כשורה?

  • כתמים אפורים וירוקים על הקירות
  • קירות מתקלפים
  • קיר רטוב (פיסית, תוכלו לגעת בו)
  • ריח מחניק (לעיתים לא תמיד)
מאמרים מומלצים
אהבתם? שתפו