כמה עובדות על עובש ושלבי התפתחותו

עובש הוא שם כולל למגוון רחב של פטריות, הוא נמנה בקבוצת הרעלנים הביולוגים וכן נחשב לאחד המזהמים המטרידים ביותר ב"תסמונת הבניין החולה".

בקצרה "תסמונת הבניין החולה" (SBS  – sick building syndrome ) מתייחס לזיהום אויר תוך מיבני אשר משפיע על בריאותם של אנשים השוהים ב"מבנה חולה".

במחקרים שנעשו בקרב אנשים המתלוננים על סימפטומים הקשורים לתסמונת זו דיווחו המתלוננים על הקלה בתסמינים לאחר עזיבת הבניין.

קיימים מעל 4,000 סוגים של עובשים. מחקרים רבים הוכיחו שחשיפה לעובש בשנה הראשונה לחיים מגבירה את הסיכון לחלות באסתמה בקרב ילדים וכן בחולי אסתמה החשיפה לעובש מעוררת התקפי אסתמה חריפים.

כאבי ראש, צריבה בעיניים, עייפות ,שיעול ,קשיי ריכוז הם חלק קטן מתוך רשימת תסמינם אשר עלולים להגרם כתוצאה מחשיפה ממושכת לעובש.

מי שנמצא בקבוצת סיכון הם ילדים, קשישים וכן כל מי שהמערכת החיסונית שלו חלשה.

נבגי העובש חודרים לגוף דרך דרכי הנשימה, הם מתרבים ע"י שכפול של החומר הגנטי שלהם ואינם זקוקים לשום חומר גנטי מגוף אחר, הם ניזונים ממים ולחות ויכולים להתיישב על כל משטח, כגון: ארון, ספרייה, שטיח, ספרים, בגדים ועוד.

עובש וריח של טחב בארונות לרב מתחיל להתפתח על גבי הקיר או התקרה הצמודים לארון, העובש מתפתח ומכפיל את הנבגים שלו ואלו מקימים מושבה , בתחילה על גבי דופן הארון , לאחר מכן הצאצאים שלהם מתיישבים על הבגדים ולבסוף גם בכל המדפים של הארון.

ברב המקרים הנ"ל פטריית העובש מקבלת את המזון מהקיר בעקבות ספיגה של טיפות מים זעירות הנוצרות כאשר האויר שבחדר פולט אדי לחות בזמן שהוא מתקרר מטמפרטורה נתונה, תהליך זה נקרא עיבוי. דוגמא להמחשה: בזמן הבישול נוצרים אדים בסיר בשל חימום הנוזלים, כאשר נרים את המכסה של הסיר תוך שניות יתקררו האדים והמכסה כולו יהיה מלא בטיפות מים.

תאוריה זו וכן אבחנה אם אכן זו הסיבה לעובש בארון ניתן לאמוד ע"י בדיקה.( ישנם כמה אפשרויות) מכאן ניתן להבין את החשיבות בטיפול ומניעת עובש בהקדם!

לפניכם תמונה של פח מקש שהיה מונח סמוך לקיר הסובל מעובש,  תוך מספר ימים  "נדבק" הפח כולו בנבגי עובש שהבשילו במהירות והגיעו לגוון ירוק.

1