השפעתו של העובש על הבריאות – מה חשוב לדעת?

השפעתו של העובש על הבריאות – מה חשוב לדעת?

לא במקרה אתם מאחלים ומאחלים לכם בחזרה "רק בריאות" – כשיש בריאות, יש הכל. הרצון שלכם לשמור על עצמכם ועל הקרובים עליכם בריאים, מביא אתכם לנקוט בשלל התנהגויות, פעולות והרגלים, שמבטיחים כי אתם עושים כל שאתם יכולים על מנת לשמר את הבריאות הטובה שלכם. הבעיה הגדולה? כשמקורו של הנזק הבריאותי הוא קירות הבית שלכם.

אותם קירות שאמורים להגן עליכם ולבסס עבורכם את הסביבה הבטחה ביותר, יכולים להפוך בקלות לקירות שיש לטפל בהם מידית. העובש, גם אם ידעתם וגם אם לא, פוגע בבריאות שלכם. לצד הפגם החזותי (שסביר כי תחילה הוא זה שתופס את תשומת לבכם), הרי שעובשים מוכחים מחקרית כפוגעים בבריאותו של האדם.

עד כמה העובשים יכולים להזיק? ישנם סוגים שונים של עובשים כאשר כל סוג פוגע בצורה שונה ובהיקף שונה. בנוסף, חשוב להבין כי כל אדם בעל סף רגישות שונה – כך שעובש מסוים יכול לעורר תגובות אלרגיות וקשיי נשימה אצל אדם אחד, בעוד שותפו לדירה לא יחוש כלל באף סימפטום.

עם זאת, אין להישאר אדישים להופעתם של עובשים על הקירות, וזיכרו: אם לא תטפלו בעובשים, הם לא יעלמו כך מעצמם. מעבר לכך שהבעיה לא נעלמת, היא גם נוטה להתעצם ולהתפשט. אז איך העובש משפיע על הבריאות?

יש עובש על הקיר? דעו מהם הסיכונים האפשריים

העובשים על הקירות נוצרים בעקבות תהליך פיסיקלי – תהליך עיבוי. האדים הנוצרים בחללים שונים הופכים בהדרגה לטיפות מים קטנות, שנספגות על הקיר וכך נוצרים להם העובשים. את העובשים ניתן לזהות על הקיר באמצעות כתמים בצבע חום/ירוק/אפור.
בנוסף, אם מדובר על חלל קבוע בו אתם שוהים כדוגמת הבית שלכם או מקום העבודה, הרי שתוכלו להריח ריח שונה מזה שאתם מכירים: ריח חריף-חמוץ שיוצר תחושת חנק המוכר בכינוי - ריח טחב.

הסרת עובש

מרבית האנשים יעידו כי הבית הוא המקום האהוב עליהם – זה שמעורר בהם תחושות של שלווה, רוגע וביטחון. מעבר לכך, מדובר על חלל שבו שוהים לאורך לא מעט שעות – בו מבלים את שנת הלילה ובו מתעוררים בבוקר.
כל עוד הסביבה הביתית בריאה, הרי שהכל טוב. מה קורה בעת שהבית האהוב והמגן יכול להשפיע לרעה על הבריאות? כאן מתחילה הבעיה. סימפטומים אפשריים שיצופו בעקבות עובשים על הקירות:

  • קשיי נשימה
  • צריבה בעיניים
  • זיהום בדרכי הנשימה
  • כאבי גרון חריפים
  • תופעות אלרגיות שונות
  • בחילות והקאות
  • תחושות גרד
  • שיעול והתעטשות
  • חולשה כללית

מערכת הנשימה: שער הכניסה של העובשים אל גופכם

אחת הבעיות הגדולות ביותר שבעובשים ובנזק שהם יכולים לגרום, היא בעיקר בעובדה כי לא באמת ניתן להימנע מהם. מדוע? משום שעצם השהות בחלל הנגוע בעובשים מסוכנת. העובשים יוצרים את הפגיעה הבריאותית באמצעות מערכת הנשימה, כאשר מניפת הסימפטומים נרחבת ויכולה להגיע עד לכדי מצב של פגיעה בתפקודה של המערכת החיסונית.
לכן, בעת שאתם מזהים עובשים, יש לפעול מיידית על מנת לטפל בהם נקודתית, וגם לבצע טיפול מנע איכותי במטרה למנוע את היווצרותם של אלו הבאים.

נשאלת שוב ושוב השאלה אודות סוגי העובשים השונים – אילו מזיקים יותר ואילו מזיקים פחות. התשובה הטובה ביותר היא שאין כזה דבר "עובש טוב", כך שבכל מקרה בו אתם מזהים כתמי עובש על הקיר, גם את אלו הקטנים ביותר, יש לבצע הסרת עובש בדחיפות. התייחסות מיוחדת מקבל בעיקר העובש שחור, כאשר הוא ידוע בכך שהוא רעיל מאד.
כאמור, עצם הנוכחות בחלל בו נמצא העובש מסוכנת, כאשר חשיפה הדרגתית וממושכת יכולה לגרום למחלות וסימפטומים קשים.

מאמרים מומלצים
אהבתם? שתפו