האם מותר להסתיר עובש בקירות חיצוניים באמצעות חיפוי?

האם מותר להסתיר את העובש בקיר באמצעות חיפוי?

גם אתם מתחילים לזהות על קירות הבית שלכם עובש? אכן, מדובר על תופעה מטרידה, שלא רק פוגעת חזותית בנראות הבית, אלא שהיא גם בעלת פוטנציאל לגרום לנזקים בריאותיים – בעיקר בקרב אוכלוסיות רגישות יותר. מטבע הדברים, אתם רוצים לבצעה ניקוי העובש מהקיר וכמה שיותר מהר, אך לעתים מענה מהיר ושטחי כמו צביעת קיר עם עובש או בניית חיפוי עליו אינו מה שפותר את הבעיה לעומק.

לא מעטים אלו שתוהים האם צביעת קיר עם עובש או להסתיר את העובש בקירות חיצוניים

באמצעות חיפוי יפתרו את הבעיה. לכאורה, החיפוי והצבע מסתירים את העובש, כך שנדמה כי זה גם פותר את שורש הבעיה. בפועל, הסתרת כתמי העובש באמצעות חיפוי או צביעת קיר לא רק שלא פותרת אתכם מהעובש, אלא שבמידה רבה הנזק מתעצם. לפניכם, כל מה שאתם צריכים לדעת על דרך היווצרות העובש ומדוע אסור להסתיר באמצעות חיפוי צביעת קיר עם עובש ללא טיפול.

עובש בקירות חיצוניים – איך הוא נוצר גם על קירות הבית שלכם?

ישנן כמה סיבות שבגללן נוצר עובש על קירות הבית, אך הסיבה השכיחה ביותר היא בעקבות תהליך של עיבוי. כל אחד מאיתנו עד לתהליך עיבוי שמתקיים בחיי היום יום ועל מנת להסביר את זה, תחשבו על מקלחת חמה. בזמן המקלחת כאשר אדי המים החמים מרטיבים את הקרמיקה בחדר האמבטיה זה כתוצאה מתהליך עיבוי.  האויר החם מלא באדים וכאשר הוא פוגש באובייקטים קרים ביחס אליו (מראה, קרמיקה, ברזים, וכו'), הוא מתקרר ובמקביל פוחתת היכולת שלו להכיל את אדי המים ולכן הם הופכים לנוזל ונוצרת רטיבות שניתן לראות על גבי אותם אובייקטים.

תהליך העיבוי מתרחש גם במקומות אחרים בבית למרות שלא בהכרח ניתן לראות את זה באופן ברור כפי שניתן לראות במקלחת. התרחשות תהליך העיבוי היא בעיקר בחלקים/אזורים קרים בבית כלומר: בקירות חיצוניים, חלונות ותקרות. בקירות פנימיים זה פחות מתרחש מאחר והקירות אינם חשופים לקור חיצוני או מדויק יותר לומר להבדלי טמפרטורה גבוהים.

"זה כל הסיפור? אני אבצע צביעת קיר עם עובש או שאסתיר את העובש עם חיפוי יפה מעץ"

אחת הטעויות הנפוצות ביותר היא להסוות את כתמי העובש והנזק החזותי באמצעות חיפוי. המון אנשים רואים בעובש כהזדמנות של ממש לעשות שיפוץ אסתטי בדירה, אך מה שהם לא יודעים הוא שהם מעצימים את היקף הנזק. הקיר הלח מהווה בית גידול נהדר לעובש ואם לא מטפלים כנדרש בתופעת העיבוי שמתרחשת בעצם לא פתרנו את הבעיה אלא הסתרנו אותה.

בחדרי אמבטיה שסובלים מבעיית עובש חוזרת מומלץ לצפות את הקירות בחיפוי קרמיקה. יש לכך חשיבות רבה מאחר אריחי קרמיקה הינם חומר בלתי סופג שיוצרים שכבת איטום על הקירות שמונעת מאדי המים להיספג לתוך הקירות ומונעת מהעובש להתפתח ולבנות בית גידול.

לעומת זאת חיפוי עץ כפתרון לעובש הינו פתרון שגוי. עץ הוא חומר סופג ואינו אטום מה שאומר שהעובש מקבל סביבה לחה עוד יותר להתפתחות. העובש עקשן, וככל שהוא מקבל תנאים לחים הוא ימשיך להתפתח. העובש עלול לגרום לריקבון של העץ ובמידה וחדר פנימה לסיבים של העץ לא ניתן להציל את העץ.

צביעת קירות עם עובש וחיפוי זה פתרון לא מותאם, הוא פתרון שטחי ששם את הדגש על המעטפת החזותית, ולא על מענה איכותי בבעיית השורש שהיא תופעת העיבוי. עם יישום החיפוי, הרי שלא תבחינו בעובש חזותית אך מכאן והלאה הצרות רק גדלות:

  • ריח חזק וחריף יבשם את הבית שלכם.
  • אתם עלולים לחוש בקשיי נשימה (בעיקר נשים בהריון, תינוקות ואנשים מבוגרים).
  • פגיעה בקירות המבנה שמורידים את ערך הנכס.

"אוורור של החלל יכול לסייע בהעלמת העובש?"

המון פעמים נשאלת השאלה והיא האם ניתן לאוורר דרך קבע את החלל, וכך למנוע את תהליך העיבוי מלכתחילה. בפועל, אוורור קבוע של החלל יכול לגרום להאטה משמעותית בהופעת העובש, אך הוא בשום פנים ואופן לא מונע מהבעיה להגיע בהמשך. את מניעת העובש מראש יש לבצע עם חברה מקצועית, המעניקה טיפול יסודי ומקיף לבעיה. על ידי איתור המקור והמלצה לפעולה שתשאיר את העובש מחוץ לתחום.

מאמרים מומלצים
אהבתם? שתפו