באיזה מקומות בבית יש סיכוי להימצאות עובש

קירות הבית שלכם הם הקירות העוטפים והמגנים עליכם. כשאתם חושבים על ארבעת הקירות שלכם, אתם ככל הנראה חושבים על קירות נקיים, צבועים ומעוצבים המשפיעים מאד על נראות החלל. כשם שהקירות יכולים להאיר את החלל, הם גם יכולים לייצר נראות מוזנחת.

הדבר האחרון שתרצו לגלות (ובעיקר להתמודד איתו), הוא עם הימצאות של עובש על קירות הבית בחלקיו השונים. מעבר לפגיעה החזותית הנוצרת בעקבות העובש, הרי שמדובר גם על סכנה בריאותית ממשית לכל בני הבית – בעיקר בעת שמדובר על אוכלוסיות רגישות יותר כמו נשים בהריון, תינוקות וילדים קטנים, אנשים מבוגרים וחולי אסתמה.

לעתים, ישנם עובשים שלא ניתן להבחין בהם מיידית, תוך שהם מתפתחים בהדרגה. הנזקים לעומת זאת, משפיעים על קירות הבית וגם עליכם כבר מהרגע הראשון להיווצרותם. אז רגע לפני שגם עליכם נכפה לחיות לצד עובשים שכאלו, דעו מהם המקומות הרגישים בהם עובשים שכאלו יכולים להתפתח ולהופיע.

לפני הכל: איך מזהים בכלל עובש?

בעוד ישנם אנשים שכבר פגשו פנים אל מול פנים את העובשים, ישנם אלו שלא יודעים כלל איך לזהות את העובשים. אם כן, מרקמו של העובש הוא מעין מרקם אבקתי, לפעמים ממש נראה כמו אבק וגם מתנקה בקלות כמו אבק (מומלץ בהחלט שלא לגעת בו). ככל שהעובש יהיה במצב מתקדם יותר, כך תוכלו להבחין בו יותר כאשר מדובר על כתמים בצבעי ירוק/שחור/אפור. עם זאת, במידה ומדובר על עובש הנמצא בשלבי התפתחות ראשונים, סביר כי תצטרכו להתקרב מאד אל הקיר בכדי להבחין בכתמים הראשונים. אשר יהיו בצבע צהבהב ויראו ככתמי שמן.

דרך נוספת לזהות עובש היא כמובן הריח. אם גם אתם רגילים לחזור אל בית מבושם ונקי, אך לאחרונה אתם מריחים ריח חזק וחמוץ המקשה על נשימתכם, סביר מאד כי מדובר על עובש. במקרה שכזה, כדאי ללכת בעקבות הריח ולנסות לזהות את המוקד שבו התפתח העובש.

החדרים הרגישים ביותר בבית בהם יכול להופיע עובש

פוטנציאל התפתחות העובש קיים בגדול בכל חדר בבית שלכם. עם זאת, העובשים מתפתחים במרבית המקרים באזורים לחים ולא מאווררים. לפניכם, כל האזורים הרגישים ביותר בבית שלכם שאכן כדאי לבדוק אותם:

  • חדר הרחצה – זהו החדר בעל הפוטנציאל הגדול ביותר לפתח עובש. הסיבה ברורה: מדובר על החדר הלח ביותר, כאשר לרוב החלון בחדר זה מאד קטן וכך מונע זרימה וחידוש של אוויר.
  • מרתף – עובשים יכולים להתפתח גם בקומת מרתף כאשר האוויר מוגבל בעקבות גובה הקומה. גם כאן, עובשים יכולים להתפתח בקלות רבה ולא בגלל החושך אלה בגלל שלאדי הלחות אין לאן לצאת. האדים שהופכים למים נשארים במרתף ונספגים בקירות.
  • מזגן – לא משנה אם יש לכם מזגן עילי או רצפתי, הרי שריח חריף שיוצא ממנו יכול לבשר על עובשים. שימו לב כי מאחר והמזגן צמוד לקיר, הוא יכול להפיץ את העובש גם אל הקיר.

גיליתם עובש? זה בדיוק הדבר שאסור לכם לעשות

המפגש עם העובש אכן יכול להיות מבהיל, כאשר האינסטינקט הבסיסי הוא לסלק אותו בכוחות עצמכם. מה שקורה המון פעמים הוא שישנה נטייה לקלף את העובש ידנית, אך התוצאה לעתים הרסנית יותר: טיפול בעובש חייב להתבצע על ידי אנשי מקצוע הדבקים בשלבי עבודה מסודרים.

שימו לב: קילוף/גירוד העובש יכול במידה רבה להעצים את הבעיה. מדוע? משום שהעובש בצורה שכזו "מתפזר" לחלל וכך יכול לתפוס את מקומו באזורים חדשים: מהאריחים, דרך רהיטים ועד כלי האוכל מהם אתם אוכלים. דעו כי העובש אינו אבק או לכלוך מזערי, אלא מדובר על דבר חי שיכול לבסס לעצמו סביבת מחיה חדשה.

מאמרים מומלצים
אהבתם? שתפו