איך לטפל בעובש על קיר גבס?

ישנם אורחים שתשמחו לפתוח בפניהם את הדלת, וגם ישנם אורחים שממש לא. העובשים הם לא רק אורחים בלתי רצויים, אלא שהם גם נכנסים אל החלל הפרטי שלכם מבלי לדפוק בדלת רגע לפני. מדובר על אחת התופעות המטרידות, ובעת שהיא מגיעה נדמה כי זוהי גזרה שלא ניתן להתמודד איתה. אם ישנה בשורה מעיקה עוד יותר, הרי שהעובשים לא פוסחים על קירות הגבס, ומשתלטים גם עליהם.

הגיע הזמן להבין אחת ולתמיד מה גורם לאותם עובשים להפוך אצלכם לאורחי קבע, איך מטפלים בעובש המופיע על קיר גבס ומהן ההשלכות של עובשים שלא מטופלים בזמן. עובש בקיר גבס  - המדריך המלא לפניכם:

העובש מופיע על קיר הגבס, אך איך הוא הגיע לכאן מלכתחילה?

על מנת לפתור בעיה, צריך בעיקר להבין את מקורה. לאורך השנים נוצרו אגדות אורבניות ושלל מיתוסים אודות דרך היווצרותם של העובשים. אז למרות שגם אתם ככל הנראה בטוחים שעובש הוא תוצר של רטיבות, דעו כי אין כך הדבר. בפועל, עובש הינו סימפטום המופיע לאחר תהליך שנקרא עיבוי. בעוד ישנם מקרים בהם תוכלו להבחין בתהליך העיבוי ללא כל בעיה, גם ישנם מקרים שלא – וכך בהדרגה מתפתחים להם העובשים מתחת לאף שלכם מבלי שאתם מודעים לכך.

את תהליך העיבוי אתם יכולים לראות על המקלחון בחדר הרחצה, במקרר ואפילו על החלונות במטבח ובסלון. מדובר על תהליך שבו האוויר החם פוגש עצמים קרים וכתוצאה מהבדליי הטמפרטורה פולט אדים שאינו יכול להכיל. האדים הללו בסופו של דבר הופכים למים.

אז נכון המוצרים שבמקרר שניכר עליהם תהליך של עיבוי לא יזיקו לקירות שלכם, אבל שלא תטעו תהליך העיבוי מתרחש גם על גבי קירות, חלונות ו/או תקרות אשר גובלים עם החלק החיצוני של המבנה (קירות חיצוניים).

הקירות ו/או התקרות עשויים מחומרים שסופגים את טיפות המים והמרחק מכאן ועד תחילתו של התפתחות העובש קצר מאוד. חשוב לציין שתהליך העיבוי מתרחש בעיקר בחודשי החורף כאשר הבדלי הטמפרטורה בין פנים הבית לחוץ הבית גבוהים.

איך לטפל בעובש על קיר גבס?

"בסך הכל עובש, נקלף אותו ויהיה כבר בסדר"

חשוב להבין כי העובשים לא חולפים כך פתאום ביום אחד, ויש לטפל בהם באופן מיידי. בעת שאתם דוחים את הטיפול בעובש, אתם מכניסים את עצמכם למעגל של צרות בלתי נגמרות. קילוף העובש לא פותר את הבעיה מהשורש, ובעת שאתם מקלפים אותו אתם בעצם מפזרים אותו לכל עובר וכך מעצימים את היקף הבעיה. מה קורה כשלא מטפלים בעובש כראוי?

  • העובשים מאופיינים בריח חזק מאד
  • סביר כי ייתכנו קשיי נשימה בקרב מבוגרים וילדים
  • העובש מתפתח בהדרגה, כך שכתמיו עתידים להופיע בצורה נרחבת
  • הפגיעה בקירות גורמת לפגיעה בערך הנכס שברשותכם
  • פגיעה חזותית-אסתטית על קירות הגבס

עובש בקיר גבס – מה חשוב לדעת?

קירות הגבס הפכו בשנים האחרונות לקירות פופולריים מאד. מעבר לכך, נעשה שימוש רב בגבס להנמכת תקרות, ליצירת מדפים ונישות וכיוצא בזה. גם קירות הגבס, כמו הקירות האחרים בבית שלכם, חשופים לתהליך העיבוי שכאמור יכול להסתיים בעובשים.

מה חשוב שתדעו על עובשים בקירות גבס בשונה מקירות "קונבנציונליים", קירות גבס שלא מטופלים נכון יכולים להגיע במהירות למצב של ריקבון שלא ישאיר ברירה – אלא להסיר את הקיר. עם זאת, ישנם מקרים בהם ניתן יהיה לטפל בעובש ולהציל את קירות הגבס ולכן מומלץ להיעזר באיש מקצוע מומחה לאיתור וטיפול שיוכל לתת מענה למקור הבעיה ואופן הטיפול בה.

מאמרים מומלצים
אהבתם? שתפו