אחת ולתמיד: ישנה דרך למנוע עובשים בבית?

האם ספריי נגד עובש זה באמת הפתרון?

אחת השאלות שיותר מופנות אלינו היא דווקא בדבר מניעת העובשים, ופחות בדרך הטיפול בהם: האם ניתן להקדים תרופה למכה ופשוט למנוע מראש את הופעתם של העובשים? מדובר על שאלה לגיטימית, והגיע הזמן להשיב עליה אחת ולתמיד. על מנת להבין אם ניתן למנוע עובשים, צריך תחילה להבין איך הם נוצרים.

אז לא, העובשים לא נוצרים בעקבות נזילות, אלא בעקבות תהליך העיבוי המתרחש באופן טבעי לחלוטין בחדרים הלחים בבית – המטבח וחדר הרחצה. הסביבה הלחה והאדים שנספגים לקירות, מבססים עבור פטריות העובש את סביבת המחייה האידיאלית והמפרה ביותר. מדובר על תהליך מעט מתסכל: זהו תהליך טבעי שלא ניתן למנוע אותו, ואתם הרי לא תפסיקו לבשל או להתרחץ. כך, מדובר על מעגל קסמים שהיציאה ממנו לא באמת אפשרית.

"שמעתי שאוורור המטבח או חדר הרחצה עוזרים. זה נכון?"

האדים הנוצרים בחלל (אדי הבישול או האדים של המים החמים בחדר הרחצה), נספגים בקיר ובתקרה. כך, אתם למעשה זורעים את זרעי הפטרייה שבקרוב מאד תופיע ככתמי עובש על הקיר. המון אנשים נוקטים בגישה של אוורור החלל כפעולת המנע האיכותית ביותר, וחשוב להדגיש: היא לא ממש עוזרת.

אמנם אוורור החלל לא מזיק, אך בטח שהוא לא מסייע ברמה של מניעת העובשים בצורה גורפת. לא ניתן להעלים אדים מהמטבח או מהמקלחת, מה שאומר שהסביבה הלחה תמשיך להתקיים. העדות שלכם לתהליך העיבוי היא האדים הנוצרים על האריחים במטבח או במקלחת, על סיר שאתם מבשלים בו, על המראה בחדר הרחצה וכיוצא בזה. כשם שהאדים תופסים את מקומם על אלו, הם גם מתיישבים להם בנוחות על הקירות החשופים. בהמשך? יופיעו להם העובשים. 

האדים הופכים את הקיר בהדרגה מקיר יבש – לקיר לח

האדים נספגים בקירות הבית, מה שמשנה את מרקמו של הקיר מיבש - ללח. תוכלו לבדוק בעצמכם מהי הטקסטורה של הקיר בחדר שספג אדים ובחדר שלא. הקיר שאליו נספגו אדים יהיה "רך" ועדין יותר. זהו כמובן השלב הראשון, ובשלבים המתקדמים יותר יהיה ניתן להבחין בקיר שלא עומד בעומס הלחות ומתחיל לפתח עובשים. ולסיכום, האוורור מסייע, אך הוא לא מסתמן כטיפול המנע האיכותי ביותר.

טיפ אליכם: דאגו לחיפוי קרמיקה במטבח ובמקלחת

לא תוכלו למנוע את תהליך העיבוי או את היווצרות האדים. מה שכן תוכלו לעשות, הוא לבצע חיפוי קרמיקה איכותי על קירות האמבטיה והמטבח. כך, גם בעת שנוצרים אדים, הם לא נספגים בקיר שיכול להיות מצע גידול. חומרים כדוגמת קרמיקה או זכוכית בחדרים לחים מבורכים, שכן הם לא מאפשרים את גידול העובשים מאחר והם לא סופגים. במידה והקירות חשופים, הרי שכל האדים מגיעים במגע ישיר עם הקיר שיהפוך במוקדם או במאוחר למושבת עובשים. 

טיפול מקצועי בעובשים כטיפול המנע האיכותי

אם מתמקדים לרגע בשאלת אפשרות מניעת העובשים, צריך להבין דבר מהותי: את העובשים ניתן למנוע, אך באמצעות סיוע של חברה מקצועית. אנו משמידים את העובשים הקיימים שהצליחו להתמקם על קירות הבית שלכם וכמובן גם מונעים את אלו הבאים. חשוב לציין כי אין לגרד עצמאית עובשים מהקיר, שכן מה שאתם עושים בפעולה שכזו הוא להעביר אותם דירה, ולא באמת להעלים אותם. אם אתם מעוניינים במניעת התפתחות העובשים מחדש, דברו איתנו עוד היום! 

באיזה שלב צריך לטפל בעובשים?

ברגע שאתם מזהים אותם! זיכרו כי פטריית העובש היא דבר חי, ולא "נגע" חזותי שישאר באותו המצב.

לכן, במידה ואתם מבחינים בכתמי עובש או בריח חריף שלא מאפיין את המטבח או חדר הרחצה, דברו איתנו!

מאמרים מומלצים
אהבתם? שתפו